Aarhus Kommune forbereder op til 130 nye ladepladser til elbiler på tværs af byens områder, hvor især Frederiksbjerg og Langenæs har stor efterspørgsel.
VORES Digital lancerer "Mød dine naboer" - en serie portrætter, hvor lokale deler små glimt fra deres hverdag, vores by og det fællesskab, de er en del af. Det tager kun 2-3 minutter at være med.
Metin Lindved Aydin har efter over 140 besøg hos borgere, medarbejdere og ledere lanceret seks politiske pejlemærker for Sundhed og Omsorg i Aarhus Kommune.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Tranbjerg J.
En taskforce med ekstern rådgivning fra Rambøll gennemgår lige nu økonomien i Aarhus Kommunes anlægsprojekter for at dæmme op for budgetoverskridelser på ejendomsområdet.
Den nationale trivselsmåling viser, at 89,8 procent af eleverne i Aarhus Kommunes folkeskoler har det godt – en stigning på 2,8 procentpoint siden 2024.
Aarhus Kommune og AGF A/S har indgået en lejeaftale om byens nye stadion i Kongelunden, hvor AGF skal betale 15 mio. kr. årligt og får råderet over faciliteterne.
Aarhusianske mænd inviteres til festival om fællesskab, sundhed og inspiration på Folkestedet tirsdag den 9. juni 2026.
Aarhus Kommune planlægger at reducere arealet af administrationsbygninger, og derfor sættes Jægergården til salg med forventet indtægt på ca. 300 mio. kr.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Tranbjerg J og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, Netto, Rema 1000 og SuperBrugsen.
I næste uge kan du lære mere om Tranbjergs historie gennem spændende og informative ture. Deltag i enten en guidet vandretur eller en cykeltur, hvor lokalhistorikeren Lars fra Tranbjerg vil føre dig gennem byens interessante fortid.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Tranbjerg J.
Det seneste døgn har Østjyllands politikreds modtaget anmeldelser om tre indbrud i privat beboelse. To af disse indbrud fandt sted på Tingskovs Allé i Tranbjerg J, begge begået torsdag d. 4/6 kl. 06.10.
Fem nye botilbud etableres i Aarhus Kommune for at sikre flere pladser og styrket specialiseret støtte til aarhusianere med særlige behov.
Onsdag den 3. juni blev der begået et indbrud i en privat beboelse på Torvevænget i Tranbjerg J. Indbruddet fandt sted mellem kl. 07.30 og 16.30.